Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1.
- Fundacja pod nazwą Fundacja Effatha Nowe Otwarcie, zwana dalej „Fundacją”, została ustanowiona przez Marka Gronkowskiego, zwanego dalej „Fundatorem” aktem notarialnym Repertorium A nr 2290/2021 sporządzonym przez notariusza Monikę Tęczę – Wąsik w dniu 5 lipca 2021 roku.
- Fundacja działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach oraz postanowień niniejszego statutu.
§2.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Siedzibą Fundacji jest Tarnobrzeg.
- Fundacja zostaje ustanowiona na czas nieokreślony.
§3.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Zdrowia.
§4.
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacja może tworzyć szkoły, ośrodki, biura, oddziały, zakłady, filie, a także przystępować do spółek i innych podmiotów prawa.
§5.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§6.
- Fundacja może używać pieczęci z danymi identyfikującymi Fundację.
- Fundacja może używać skrótu swojej nazwy i wyróżniającego ją znaku graficznego oraz odpowiedników tej nazwy w językach obcych.
Rozdział II
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§7.
Celem Fundacji jest:
- Udzielanie kompleksowej pomocy dla osób chorych psychicznie i ich rodzin, osób z zaburzeniami psychicznymi i dotkniętych uzależnieniami oraz wszystkich osób potrzebujących wsparcia psychicznego.
- Propagowanie idei, postaw i inicjatyw służących aktywizowaniu społeczeństwa na rzecz pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne oraz zapobieganiu stygmatyzacji i dyskryminacji tych osób oraz ich rodzin i opiekunów.
- Pomoc osobom wskazanym w pkt 1 w przezwyciężaniu barier psychologicznych, ekonomicznych, społecznych oraz prawnych.
- Promocja i ochrona zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego oraz profilaktyki uzależnień.
- Promocja zatrudnienia poprzez włączanie osób wskazanych w pkt 1 w proces aktywizacji zawodowej w celu zapewnienia im jak najpełniejszego udziału w życiu społecznym.
- Uczestnictwo w tworzeniu i realizacji polityki zatrudniania i rehabilitacji oraz poprawy warunków pracy osób wskazanych w pkt 1.
- Inicjowanie i wdrażanie nowatorskich rozwiązań w zakresie integracji oraz aktywizacji osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym przez włączanie tych osób w projekty artystyczne, kulturalne i edukacyjne.
- Pomoc organizacyjna i rzeczowa osobom wskazanym w pkt 1 w przygotowaniu do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, tworzenie warunków do integracji z otoczeniem.
- Działalność na rzecz rehabilitacji i leczenia osób doświadczonych chorobami psychicznymi i/lub uzależnieniem.
- Działalność na rzecz akceptacji i zrozumienia chorób i zaburzeń psychicznych oraz uzależnień jako jednostek chorobowych.
- Popularyzacja wiedzy i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat problematyki zdrowia psychicznego.
- Działalność na rzecz opieki, leczenia i pielęgnacji w miejscu zamieszkania osoby z zaburzeniami psychicznymi.
- Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.
- Przeciwdziałanie i organizowanie leczenia zaburzeń i chorób somatycznych.
- Prewencja i organizowanie leczenia chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy.
- Świadczenie kompleksowej pomocy dla osób dotkniętych wykluczeniem przez pandemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2.
- Organizowanie działalności rehabilitacyjnej, edukacyjnej, kulturalno-oświatowej, rekreacyjno-sportowej i szkoleniowej.
§8.
Fundacja realizuje swoje cele w ramach prowadzenia działalności nieodpłatnej oraz działalności odpłatnej pożytku publicznego poprzez:
- Organizowanie grup terapeutycznych oraz samopomocowych grup wsparcia dla rodzin i osób chorujących psychicznie, osób z zaburzeniami psychicznymi i dotkniętych uzależnieniami.
- Prowadzenie programów aktywizacji zawodowej w celu przystosowania osób wskazanych w pkt 1 do pracy zawodowej w warunkach chronionych i na otwartym rynku pracy.
- Organizowanie kursów dokształcających oraz innych form edukacji w celu podnoszenia wiedzy o zaburzeniach psychicznych i uzależnieniach oraz sposobach radzenia sobie z problemem choroby.
- Organizowanie turnusów rehabilitacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych, oraz innych działań z zakresu rehabilitacji społecznej i leczniczej.
- Organizowanie masowych imprez kulturalno-oświatowych, sportowo-rekreacyjnych, krajoznawczo-turystycznych i innych, mających na celu integrację i reintegrację osób wskazanych w pkt 1 w społeczeństwie.
- Prowadzenie różnorodnych działań organizujących czas wolny osób wskazanych w pkt 1.
- Prowadzenie edukacji diabetologicznej.
- Promowanie prozdrowotnego stylu życia wśród osób dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi.
- Organizowanie i wspieranie procesu leczenia osób dotkniętych zaburzeniami i chorobami somatycznymi.
- Opracowywanie, wdrażanie i realizowanie programów terapeutycznych, edukacyjnych, profilaktycznych i wychowawczych.
- Organizowanie imprez i kampanii społecznych promujących zdrowie psychiczne, zdrowe środowisko rodzinne i zdrowy tryb życia wśród szerokiego grona odbiorców poprzez organizację imprez o charakterze rekreacyjnym, kulturalnym, sportowym.
- Tworzenie i prowadzenie placówek profilaktycznych, terapeutycznych, opiekuńczo-wychowawczych i niepublicznych placówek służby zdrowia, w szczególności świetlic, klubów, poradni, ośrodków i punktów konsultacyjnych.
- Promocję i organizację wolontariatu.
- Udział w spotkaniach, konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
- Współpracę ze służbą zdrowia, ośrodkami prowadzącymi działalność rehabilitacyjną i samopomocową w celu rozwoju różnych form pomocy, tj. oddziałów dziennych, mieszkań chronionych, klubów aktywności, świetlic socjoterapeutycznych, ośrodków wsparcia społecznego, ośrodków rehabilitacji zawodowej – warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, spółdzielni socjalnych, itp.
- Współpracę z osobami fizycznymi i prawnymi, instytucjami, władzami samorządowymi i rządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami, których działalność wiąże się z celami Fundacji.
- Prowadzenie działalności informacyjnej dotyczącej obszaru zdrowia psychicznego i celów statutowych Fundacji poprzez działalność promocyjną, organizacyjną, publicystyczną, szkoleniową i doradczą.
- inne działania służące realizacji celów statutowych.
§9.
- Do realizacji celów statutowych Fundacja może zatrudniać pracowników, zawierać umowy cywilno-prawne, jak i współpracować z wszelkimi podmiotami (osobami fizycznymi, osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną) na dopuszczalnych przez prawo podstawach.
- Fundacja może zatrudniać osoby wchodzące w skład Zarządu Fundacji i Fundatora.
- Realizacja celów statutowych Fundacji może być prowadzona we współpracy z innymi podmiotami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi, w tym poprzez wspieranie przez Fundację organizacji pożytku publicznego.
- Fundacja do realizacji celów statutowych może przystępować do porozumień, klastrów, partnerstw, federacji oraz innych form zrzeszania organizacji pozarządowych i innych osób prawnych.
- Fundacja do realizacji celów statutowych może korzystać ze świadczeń spełnianych przez wolontariuszy, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Rozdział III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§10.
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 1.000 zł (jeden tysiąc złotych) oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku działania.
§11.
Dochody Fundacji mogą pochodzić z:
- funduszu założycielskiego i darowizn Fundatora,
- krajowych i zagranicznych darowizn, spadków i zapisów,
- dotacji i subwencji osób prawnych, w tym dotacji instytucji publicznych,
- dochodów z aktywów, nieruchomości oraz praw majątkowych, w szczególności papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych dostępnych na rynku kapitałowym,
- dochodów z darów, zbiórek, i imprez publicznych, prowadzonych przez Fundację i/lub przy udziale innych osób,
- odsetek i depozytów bankowych,
- dochodów z odpłatnej działalności statutowej.
§12.
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
- Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki.
- Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.
§13.
- Działalność statutowa może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
- Przedmiot działalności nieodpłatnej i odpłatnej określa Zarząd Fundacji w drodze uchwały.
- W przypadku podjęcia przez Fundację działalności gospodarczej – co dopuszcza niniejszy statut – działalność gospodarcza będzie jedynie charakter dodatkowy w stosunku do działalności statutowej, której celem nadrzędnym jest prowadzenie działalności pożytku publicznego.
- W przypadku prowadzenia odpłatnej działalności pożytku publicznego równolegle z działalnością gospodarczą zakres tych działalności nie może się pokrywać.
- Dochód z odpłatnej działalności pożytku publicznego służy wyłącznie realizacji zadań należących do celów statutowych Fundacji.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie osób fizycznych z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego nie może przekraczać 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
§14.
Fundacja nie może:
- udzielać pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów lub pracowników oaz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia bądź są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywać majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywać majątku Fundacji na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie wynika bezpośrednio z celu statutowego,
- kupować towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział IV
ZARZĄD FUNDACJI
§15.
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Zarząd składa się z jednej do pięciu osób, powoływanych przez Fundatora na 5-letnią kadencję.
- W przypadku Zarządu jednoosobowego, składa się on z Prezesa Zarządu. W przypadku Zarządu wieloosobowego, w jego skład oprócz Prezesa Zarządu, wchodzi Wiceprezes Zarządu.
- Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
- Członkami Zarządu nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowe.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
- złożenia pisemnej rezygnacji,
- utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
- śmierci członka Zarządu,
- odwołania przez Fundatora.
- Zarząd w całości lub jego poszczególni członkowie mogą zostać odwołani przez Fundatora, także przed upływem kadencji.
- W przypadku śmierci Fundatora lub utraty przez niego praw obywatelskich, wszelkie jego kompetencje przechodzą z mocy statutu na Zarząd.
- Zarząd co roku zobowiązany jest sporządzić sprawozdanie finansowe i merytoryczne za rok ubiegły w terminach określonych odrębnymi przepisami.
- Do zadań Zarządu należy w szczególności:
- uchwalanie rocznych planów działania Fundacji i planów finansowych,
- uchwalanie regulaminów,
- podejmowanie decyzji o powoływaniu oddziałów, zakładów, filii i przedstawicielstw Fundacji oraz połączeniu lub likwidacji Fundacji,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
- przyjmowanie darowizn, spadków i subwencji, ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia pracowników Fundacji,
- podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach związanych z działalnością Fundacji.
- Zarząd ponosi odpowiedzialność za właściwe finansowanie działalności statutowej Fundacji, w tym także za odpowiednie lokowanie jej środków majątkowych, zapewniających trwałość majątku Fundacji.
- Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach lub drogą obiegową przy wykorzystaniu środków elektronicznych, w formie uchwał – zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Zarządu. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
- Posiedzenia zwołuje Prezes Zarządu przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, wiadomością SMS lub w inny skuteczny sposób na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem posiedzenia. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
- Z posiedzenia Zarządu sporządza się protokół, który podpisują wszyscy uczestniczący w posiedzeniu członkowie Zarządu.
- Zarząd może powołać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swoich funkcji.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub innego stosunku prawnego.
§16.
- Fundacja może powołać Radę Fundacji.
- Rada Fundacji jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji, składającym się z dwóch do pięciu członków i jest wybierana przez Fundatorów na 5-letnią kadencję. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
- W przypadku, jeśli Fundacja nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego, powołanie Rady nie jest wymagane. W takiej sytuacji, decyzję o powołaniu Rady Fundacji podejmują Fundatorzy.
- Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje na skutek:
- pisemnej rezygnacji z członkostwa,
- śmierci członka Rady,
- pozbawienia praw publicznych,
- całkowitej bądź częściowej utraty zdolności do czynności prawnych,
- odwołania przez Fundatorów.
- Do zadań Rady Fundacji należą w szczególności:
- sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością Fundacji,
- opiniowanie rocznego planu działania i planów finansowych Fundacji opracowanych przez Zarząd,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu oraz sprawozdań finansowych oraz udzielanie absolutorium członkom Zarządu.
- W skład Rady Fundacji nie mogą wchodzić osoby pozostające z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Członkami Rady nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowe.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje na posiedzeniach lub drogą obiegową przy wykorzystaniu środków elektronicznych, w formie uchwał – zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady.
- Posiedzenie Rady Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, wiadomością SMS lub w inny skuteczny sposób na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem posiedzenia. O posiedzeniu muszą być zawiadomieni wszyscy członkowie Rady.
- Posiedzenia Rady Fundacji odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
- Z posiedzenia Rady Fundacji sporządza się protokół, który podpisują wszyscy uczestniczący w posiedzeniu członkowie Rady.
Rozdział V
SPOSÓB REPREZENTACJI
§17.
- W przypadku Zarządu jednoosobowego, do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, również w sprawach majątkowych, uprawniony jest samodzielnie Prezes
- W przypadku Zarządu wieloosobowego, do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, również w sprawach majątkowych, uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie i w porozumieniu, z tym, że jednym z nich winien być Prezes Zarządu lub Wiceprezes Zarządu.
Rozdział VI
ZMIANA STATUTU
§18.
- Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały z inicjatywy własnej lub Fundatora.
- Zmiany statutu mogą dotyczyć celów, dla realizacji których Fundacja została ustanowiona i określonych w akcie założycielskim.
- Zmiana statutu Fundacji wymaga zatwierdzenia przez Fundatora.
Rozdział VII
LIKWIDACJA FUNDACJI
§19.
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały.
- Jeżeli Zarząd w uchwale, o której mowa w ust. 2, nie powoła likwidatorów, likwidację Fundacji przeprowadza Zarząd.
- Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przekazane na cele pożytku publicznego innym organizacjom pożytku publicznego działającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, których cele statutowe zbliżone są do celów Fundacji.
- Fundator podczas likwidacji Fundacji, ma prawo odzyskać wszelki wkład finansowy oraz majątek zainwestowany w Fundację podczas trwania jej działalności.
Rozdział VIII
POŁĄCZENIE Z INNĄ FUNDACJĄ
§20.
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- W sprawach połączenia z inną Fundacją właściwy jest Zarząd, przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej uchwały.
- Połączenie z inną Fundacją wymaga zatwierdzenia przez Fundatora.
Rozdział IX
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§21.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie postanowienia ustawy o fundacjach i ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.